W zdrowym ciele zdrowy duch

6 Views Comment Off

Już w zamierzchłej starożytności wielcy filozofowie zdawali sobie sprawę, że sprawność umysłowa jest ściśle powiązana ze sprawnością fizyczną. Starożytny kult ciała, który przejawia się w pięknych proporcjach atletycznych rzeźb Michała Anioła, miał jednego patrona, którym był sport.

To przecież w starożytności narodziły się igrzyska olimpijskie, które były niczym innym, jak hołdem składanym sprawności fizycznej i pięknu jakie można osiągnąć za pomocą ćwiczeń fizycznych.
Umysłowy aspekt sportu, który często jest pomijany, jest de facto niezwykle ważny. Mogłoby się wydawać, że ludzie skupiający się na sprawności fizycznej, nie należą do osób silnych umysłowo i przesadnie inteligentnych, jednak jest to niezwykle mylne wrażenie. Są to ludzie nie tylko o pięknych ciałach, ale także silnych i pięknych umysłach. Żeby zajmować się sportem trzeba mieć niezwykle silną motywację, trzeba być konsekwentnym, trzeba posiadać wiedzę z przeróżnych dziedzin od dietetyki poprzez chemię, biologię aż po medycynę. Samo uprawianie sportu zbawiennie wpływa na mózg, dotleniając go, a wytwarzanie endorfin wpływa na dobre samopoczucie. Dlatego też ludzie uprawiający ćwiczenia fizyczne są bardziej stabilni emocjonalnie, mają czystszy umysł, no i oczywiście posiadają piękne i zadbane ciała.

About the author

Related Articles

Archiwa