Osteotomia kolana

27 Views Comment Off

Osteotomia kolana
Osteotomia jest innowacyjnym silnie inwazyjnym zabiegiem chirurgicznym. Potocznie osteotomię nazywa się kontrolowanym złamaniem, co dobrze oddaje istotę tego zabiegu. Procedura polega na przecięciu kości ze zmianami zwyrodnieniowymi lub urazowymi i dokonaniu chirurgicznej korekty. Nowe, poprawione ręką chirurga ustawienie stabilizuje się za pomocą płytek lub gwoździ. Najczęściej wykonywanym zabiegiem osteotomii jest osteotomia stawu kolanowego.

Osteotomia kolana skupia się na kości, która łączy się ze stawem kolanowym: udowej lub piszczelowej. Na zabieg najczęściej kieruje się osoby ze zmianami zwyrodnieniowymi kolana, koślawością i szpotowatością. Otyłość, cukrzyca, ciąża, osteoporoza i reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) stanowią przeciwwskazania do poddania się zabiegowi osteotomii.

Udana operacja zmniejsza lub likwiduje dolegliwości bólowe w obrębie stawu kolanowego i znacząco poprawia mechanikę kolana. Po zabiegu pacjent kierowany jest na rehabilitację, która jest kluczowa na etapie odzyskiwania sprawności. Co warte podkreślenia, osteotomia kolana odsuwa w czasie konieczność wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego, a nierzadko kompletnie ją eliminuje. Zabieg jest refundowany przez NFZ.

About the author

Related Articles

Archiwa