Odchudzanie i Dieta

1 View Comment Off

W dzisiejszych czasach dieta i odchudzanie to jedne z najpopularniejszych tematów społeczeństwa. Pragniemy być piękni, szczupli oraz wysportowani – w myśl idei głoszonych przez powszechnie obecne w naszym życiu źródła masowego przekazu.

Mogłoby się wydawać, że osiągnięcie wymarzonej sylwetki jest rzeczą łatwą do osiągnięcia – w rzeczywistości jest to ciężki oraz długotrwały proces. Bardzo często trudno jest zmienić złe nawyki żywieniowe i wprowadzić w życie zdrowy i aktywny tryb życia. Nie mniej jednak nieprawdą jest, że bez restrykcji nie da się osiągnąć zamierzonych celów. Wystarczy unikać błędów żywieniowych i wprowadzić kilka drobnych, jednakże bardzo istotnych zmian w swoim jadłospisie oraz stylu życia.

Nie należy stosować radykalnych diet. Wystarczy zacząć jeść 5 małych posiłków dziennie w określonych odstępach czasu. Dzięki temu nasz metabolizm zaczynie pracować na pełnych obrotach, co w efekcie pozwoli szybciej spalić zbędne kalorie.
Jak wiadomo, człowiek w 70% składa się z wody. Woda wypłukuje z organizmu wszelkie toksyny, zapobiegając przekształcaniu się ich w cellulit oraz tkankę tłuszczową. Powinniśmy zatem wypijać 2-3 litry wody w ciągu dnia.

Zdrowa, zbilansowana dieta składa się z różnorodnych produktów. Niezastąpione są oczywiście owoce oraz warzywa (które obfitują w błonnik ułatwiający trawienie), ale również mięso (zarówno białe, drobiowe, jak i czerwone, które jest źródłem najlepiej przyswajalnego żelaza). Organizm do prawidłowego funkcjonowania również potrzebuje węglowodanów i tłuszczów. Najważniejsze jednak jest białko, którego podczas odchudzania musimy dostarczyć w odpowiednich ilościach, aby organizm nie czerpał energii ze spalania  komórek mięśni.
Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Nigdy nie powinniśmy go pomijać, gdyż mając pusty żołądek, w ciągu dnia jesteśmy narażeni na zjedzenie obfitszych posiłków. Nie zapominając, że tak rozpoczęty dzień skutkuje brakiem energii i sił do codziennych wyzwań.

Posiłki powinniśmy jeść powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Informacja o jedzeniu posiłku dociera do naszego mózgu dopiero 20 minut po jego rozpoczęciu.

Dieta jest podstawą, jednak do osiągnięcia wymarzonej wagi konieczna jest również aktywność fizyczna. Nawet najlepiej dobrana dieta nic nie zdziała, jeśli nie dostarczymy komórkom naszego organizmu odpowiedniej ilości tlenu. Regularny ruch nie tylko przyspieszy spalanie kalorii, ale również wpłynie na samopoczucie. Zwiększenie codziennej aktywności może być alternatywą dla nie lubiących ćwiczeń fizycznych. Wystarczy np. zrezygnować z jazdy samochodem na rzecz przyjemnego spaceru, czy też wybrać schody zamiast windy.

Reasumując, kluczem do sukcesu, do osiągnięcia wymarzonej sylwetki oraz pełni zdrowia jest zbilansowana dieta i odpowiednia aktywność fizyczna. Wprowadzenie zdrowych zmian do naszego stylu życia pozwoli długo cieszyć się siłą, witalnością i dobrym samopoczuciem.

About the author

Related Articles

Archiwa