Narty Salomon

9 Views Comment Off

Narty – podstawowe parametry

Wybór nart, zwłaszcza tych pierwszych, to trudna sztuka. Warto wiedzieć więc, na co zwracać szczególną uwagę, czego unikać itd.

Otóż bez względu na to, czy interesują nas długie narty Salomon, narty dla dzieci, czy cokolwiek innego, w pierwszej kolejności zawsze należy spojrzeć na ich cechy. Najważniejsze z nich to:
– Długość. Najdłuższych nart raczej na polskich stokach się nie używa (wymagają one bowiem dużej przestrzeni), ale mimo to warto wiedzieć, że im narta dłuższa, tym większy poziom jej stabilizacji. Z drugiej strony długa narta nie pozwala na wykonywanie szybkich, gwałtownych skrętów.
– Szerokość. Podobnie jak w przypadku długich nart, narty szerokie uniemożliwiają szybkie, gwałtowne skręty. Z tego samego powodu również nie używa się ich na polskich stokach (no chyba że mówimy o narciarstwie poza trasami).
– Twardość i sztywność. To także parametry, które mają wpływ na skręcanie i szerzej, na prowadzenie narty. Im narta twardsza i mniej sztywna, tym trudniej się nią skręca.
– Elastyczność. Im wyższa, tym dynamiczniejsze skręty.

To oczywiście tylko kilka podstawowych parametrów, poza którymi należy uwzględnić jeszcze np. sam rodzaj narty czy taliowanie. Jeżeli nie czujemy się więc na siłach, żeby kupić odpowiedni sprzęt, warto zastanowić się nad jakimś doradcą (w profesjonalnych sklepach to standard!). Dzięki temu – znów bez względu na to, czy interesują nas długie narty Salomon, czy jakiekolwiek inne – na pewno dobierzemy produkt adekwatny do naszego doświadczenia i preferencji.

About the author

Related Articles

Archiwa