Kim jest hazardzista?

zachowania hazardzistówU osoby, która rozpoczyna granie pojawiają się zaburzenia wartości. Wszelkie wygrane będą sprawiać, że osoba taka czuje się wyjątkowo, natomiast przegrane budzą dużo różnych problemów i samoocena spada. Pojawiają się niekontrolowane stany pobudzenia, z którymi taka osoba nie może sobie poradzić. Nagłe emocje, przyjemność czy podekscytowanie, na to liczy osoba uzależniona. Pojawia się również większy poziom neuroprzekaźników, a mózg chce być ciągle mocno pobudzony. W tym celu zwiększa się stawki w grze. Jeśli dozna się takie wrażenia okazuje się, że z czasem dusza przestaje się nasycać a będzie już jedynie rozdrażniona i będzie oczekiwać jeszcze większych wrażeń.

Uzależnienie wiąże się najczęściej z izolacją. U hazardzistów jest to szczególnie zauważalne. Przede wszystkim pojawia się izolacja w czasie gry, hazard jest bowiem mocno indywidualną zabawą. Dziś mamy przede wszystkim automaty, przy których każdy siada sam. W wielu salonach znajduje się ich nawet kilkadziesiąt, gdzie każdy rozpoczyna życie w swoim stanie izolacji w ramach gier hazardowych. Pojawia się relacja między grającym a maszyną, nie ma tam nic więcej. Osoby uzależnione oczywiście starają się ukrywać swoje granie. Jest to u nich coś normalnego. W przypadku hazardu najczęściej uzależnieni nie będą tworzyć więzów z innymi uzależnionymi. Tutaj działa zupełnie inna zasada. Nie ma żadnych kontaktów z uzależnionymi już poza salonem czy kasynem.

U hazardzistów mamy również pewne procesy poznawcze, którymi starają się oni kierować. W ten sposób budują swoją wyjątkową rzeczywistość.

  • procesy poznawcze kontrola - osoba taka myśli, że sama kontroluje swoje granie i to co z nim związane
  •  efekt Monte Carlo - buduje się swoje iluzje na innych wydarzeniach
  •  ocena wygranej - osoba taka bardzo często błędnie ocenia swoje szanse na wygraną. Zazwyczaj wydaje jej się, że była bardzo blisko i wystarczy jeszcze tylko raz spróbować.

Oprócz społecznych i finansowych szkód pojawiają się również liczne szkody zdrowotne. Ciągły stres u takiej osoby będzie powodować wiele różnych problemów, również wrzodów, bóle głowy a nawet ciężkie problemy z sercem.Marcin Kryniecki

Terapeuta, sam doświadczył czym jest uzależnienie od hazardu. Obecnie pomaga innym kontrolować nałóg i rozpocząć nowe życie.