Kryteria diagnozy patologicznego hazardu

objawy uzależnienia od hazarduUzależnienie od hazardu tak naprawdę jest trudne do określenia, gdyż nie mamy stopnia ryzyka. Dlatego niektórzy mogą grać nawet przez całe życie i traktują to jako zabawę natomiast u innych bardzo szybko pojawiają się symptomy uzależnienia już po kilku grach. Uzależnieniem będzie dopiero patologiczny hazard, który będzie całkowicie pochłaniał życie osoby uzależnione. Co za tym idzie będą pojawiały się coraz większe chęci gry, będzie ryzykować się coraz większymi środkami, a to sprawi, że również straty systematycznie będą rosły. Hazard u niektórych ma budzić jakąś formę przeżycia i ekscytacji, dlatego osoby tak często się uzależniają. Pojawiają się kompulsywne zachowania, swego rodzaju obsesja grania mimo tego, że wiążą się z tym koszty i straty. Za tym idzie oczywiście całkowite wyniszczenie organizmu pod kątem fizycznym i psychicznym. Niszczone są więzi rodzinne oraz przyjacielskie kontakty. Zachowania mają znamiona toksycznych, a za grą idą również powtarzane kłamstwa.

Motywy podejmowania hazardu

Chęć grania może się pojawiać z wielu powodów, które często trudno określić. Niekiedy będzie to chęć zabawy, czasami chce się poczuć nieco emocji. Niektóre osoby traktują to jako formę, w ramach której będą mogli uzyskać utracone przez siebie wcześniej pieniądze. Często gra się również z nudy i w ten sposób chce się likwidować swoje codzienne problemy. Dla wielu jest to również forma budowania więzi towarzyskich. Nie każda gra musi się wiązać od razu z uzależnieniem. Traktując grę jako formę kontaktu z innymi ludźmi można mówić o graczach ludycznych, natomiast gracze fatalistyczni to tacy, którzy grę traktują jako formę aktywności, która może sprawić, że będzie można utrzymać swoje potrzeby.

patologiczny hazardPatologiczny hazard to taki, w którym gra się tylko po to, żeby grać, by pojawił się kolejny dreszczyk emocji aby odzyskać straty. Różne pobudki mogą się powtarzać. Nie zawsze najważniejsze jest to dlaczego rozpoczyna się gra. Najważniejsze to, by dało się ją przerwać w odpowiednim momencie, bez większych konsekwencji. Niekiedy problem z przerwaniem gry pojawia się przy niedojrzałości emocjonalnej nałogowców. Ludzie tacy snują również swoje marzenia o wielkich wygranych i wydaje im się, że będą realizować swoje plany, które tak naprawdę są nierzeczywiste. W wielu przypadkach jest to także forma ucieczki od życia codziennego. Osoba, która gra zbyt często i pokazują się u niej znamiona hazardu patologicznego bardzo często popada z skrajności w skrajność i nie jest w stanie poradzić sobie z samym sobą.Marcin Kryniecki

Terapeuta, sam doświadczył czym jest uzależnienie od hazardu. Obecnie pomaga innym kontrolować nałóg i rozpocząć nowe życie.