Jaką terapię wybrać?

terapia behawioralno - poznawczaWydaje się, że najlepszą terapią będzie taka o charakterze behawioralno - poznawczym. W czasie procesu zdrowienia bardzo dużym problemem jest to, że osoba uzależniona chce mieć różne silne emocje i ekscytację z okazji wygranych. A po przestaniu gry pojawia się pewna pustka, którą trudno jest pokonać. Okazuje się, że uzależnionego jest dużo wolnego czasu a sam nie wie jak sobie z tym wolnym czasem poradzić. Życie będzie wyglądać na nudne i pozbawione sensu. Osoba uzależniona w takim momencie czuje, że zaprzestanie gry nie doprowadziło do rozwiązania jej problemów.

Dlaczego? Położenie patologicznego hazardu związane jest przede wszystkim w mocno zaburzonych u takiej osoby emocjach. Osoba chora przede wszystkim musi chcieć nauczyć się życia w innej formie, chcieć zmienić swoje zachowania i myślenie. Tego można nauczyć się u odpowiedniego terapeuty. W leczeniu uzależnienia od hazardu bardzo silny nacisk będzie się kładło na edukacje psychiczną. Chce się przekazywać osobie chorej odpowiednia wiedzę o tym jak działa jej organizm. Chodzi o to, by taka osoba sama zdała sobie sprawę z tego, że istnieją jakieś problemy i trzeba sobie z nimi poradzić. Psychoterapeuta stara się uczyć patrzenia na świat w sposób racjonalny, realny by zdawać sobie sprawę z tego jak ten świat funkcjonuje. U osób chorych często mamy również iluzoryczne fantazje oraz marzenia.

jestem uzależniony od hazarduW terapii uzależnień mamy nie tylko pomóc w tym, by w ogóle poradzić sobie z nałogiem. Trzeba zrozumieć na czym polega takie zaburzenie oraz jak się pojawiło u danej osoby. Jest to ważny element pracy, by świadomość problemu była znana, gdyż w ten sposób lepiej będzie można sobie poradzić z patologicznym graniem w przyszłości. Tak jak w innych uzależnieniach również w przypadku hazardu, aby w ogóle zacząć myśleć o leczeniu trzeba sobie uświadomić jak wielki problem dotyczy danej osoby i że musi ona zacząć myśleć o tym sama. Jest to klucz do tego, by całe leczenie przyniosło odpowiednie efekty. Jeśli chory będzie sam siebie oszukiwał najczęściej zignoruje oczywiste fakty związane z jego problemem a hazard będzie dalej dominował nad jego życiem i pozbawi go kontroli. Tak będzie trudno przerwać powstałe błędne koło. Takie uzależnienie leczy się w formie podobnej do leczenia uzależnień od substancji psychoaktywnych.Marcin Kryniecki

Terapeuta, sam doświadczył czym jest uzależnienie od hazardu. Obecnie pomaga innym kontrolować nałóg i rozpocząć nowe życie.