Jak leczyć uzależnienie od hazardu?

Największym problemem w leczeniu uzależnień jest samo rozpoznanie i dostrzeżenie problemu przez samego uzależnionego. Pierwszym symptomem jest to, że korzystanie z usług hazardowych łączy się jednocześnie ze zmianami chorobowymi. Już na tym etapie warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Na kolejne stadium leczenia, w przypadku zaawansowanego poziomu nałogu, składa się otwarta lub zamknięta terapia w specjalnym ośrodku uzależnień. Niekiedy jednak, gdy uzależnienie nie rozwinęło się, nie rzutuje na życie społeczne lub stan zdrowia fizycznego, wystarczy jedynie wizyta w ośrodku lub porada psychologa.

terapia uzależnienia od hazardu

Leczenie kliniczne jest konieczne, podczas gdy, nałóg osiągnął bardzo zaawansowane stadium, a uzależnienie wpływa na kontakty rodzinne i stan finansowy. Czasami skłonności do hazardu wynikają nie z uzależnienia, a są reakcją człowieka na skrajne sytuacje takie jak np. stres. Wtedy, chory zostaje skierowany do kliniki, która specjalizuje się leczeniem, analizą choroby uzależnienia od hazardu, posiadając oddział psychosomatyczny. W niektórych przypadkach, uzależnienie od hazardu łączy się również z innymi nałogami takimi jak alkoholizm, niestety leczenie wymaga umieszczenie chorego w szpitalu psychiatrycznym. Jednak są to jedynie pojedyncze elementy kuracji odwykowej, ważne jest by chory złożył deklarację zaprzestania gry hazardowej. Jednakże, takie działanie uwidacznia problem, potrzebę powrotu do nałogu, bez względu na konsekwencje. W samej terapii najważniejsze jest odnalezienie właściwych podstaw uzależnienia oraz uświadomienie choremu konsekwencji, ostatecznie kreując plan działania. Dużą rolę odgrywa tu dążenie do osiągnięcia równowagi emocjonalnej, psychicznej i społecznej. Biorąc pod uwagę ten ostatni aspekt, w leczeniu tego typu uzależnień sprawdza się terapia prowadzona w formie zbiorowej.Marcin Kryniecki

Terapeuta, sam doświadczył czym jest uzależnienie od hazardu. Obecnie pomaga innym kontrolować nałóg i rozpocząć nowe życie.