Fazy nałogowego hazardu

W momencie, gdy pojawia się uzależnienie od hazardu można mówić o kilka kolejnych fazach.

fazy uzależnienia od hazardu

Zwycięstwa

To czas, gdy pojawiają się mniejsze bądź większe wygrane, które sprawiają, że osoba czuje sukces i chce dalej grać. Wydaje się jej ze jest przeznaczona do tego, by grać i w ten sposób budować swoje finansowe imperium. Dlatego przeznacza się na to coraz większe środki. Zwrotnym punktem będzie bez wątpienia duża wygrana.

Utrata

Po dużych wygranych pojawia się często myśl, że szczęście było raz i już nie warto ryzykować. Niekiedy będzie jednak również myśl związana z tym, by dalej grać i wtedy taka osoba całkowicie zaczyna poświęcać się graniu. Swoje myśli skupia się wtedy na grze i ciągle podejmuje się nowe próby, by generować sobie maksymalnie wysokie zyski. Inne motywy hazardu już nie są tak ważne. Jednak po jakimś czasie już nie ma wygranych tylko straty. To jednak paradoksalnie przedłuża grę, gdyż chce się coraz bardziej odegrać swoje straty. W życiu gracza pojawia się chaos i większe straty. Dalej problemy finansowe, z którymi gracz nie może sobie poradzić. Za tym mogą pójść również problemy rodzinne oraz trudności z zaniedbywaniem obowiązków. Zachowania gracza prowadzą do wielu różnych problemów i liczy się na pomoc, by pokonać problem z graniem.

Desperacja

Jest to faza, w której często pojawiają się różnego rodzaju kamuflowania, kłamstwa. Dla swoich zachowań szuka się różnorakich usprawiedliwień. Gdy nałogowiec jest zmuszony do tego, by walczyć ze szkodami może również pojawiać się problem z depresją.

Uzależnienie od hazardu i jego skala

Nie mamy jeszcze dobrych badań na ten temat, jednak można szacować, że będzie to około 2% populacji kraju. Takie szacunki pojawiają się najczęściej w stosunku do innych krajów Europejskich, dlatego niektórzy decydują się je przekładać również na nasz kraj.Marcin Kryniecki

Terapeuta, sam doświadczył czym jest uzależnienie od hazardu. Obecnie pomaga innym kontrolować nałóg i rozpocząć nowe życie.