Jak się zaczyna uzależnienie od hazardu?

patologiczny hazardJak każde uzależnienie również to od hazardu będzie zaczynać się niewinnie. Najczęściej będą to pojedyncze gry dla zabawy. Z czasem zaczynamy grać dwa-trzy razy. Dopiero po jakimś czasie pojawia się prawdziwy pociąg do gry, którego nie chce się zahamować. Osoba grająca będzie już nieustannie myśleć o grze, nie będzie w stanie nad tym zapanować. Tak naprawdę takie uzależnienie będzie przypominać idealnie również uzależnienie od hazardu. Najczęściej podstawy uzależnienia się podobne. Chce się nieco zarobić, zdobyć więcej środków finansowych. Niekiedy w ten sposób chce się poprawić swoją adrenalinę, niekiedy żyłka hazardzisty staje się bardzo silna i trudno ją pokonać.

Wydaje się, że bardzo niebezpieczne będzie prowadzenie gier na różnych automatach oraz w ramach gier telefonicznych. Zazwyczaj pojawiają się tam łatwe pytania, które zachęcają do tego, by zagrać. Wygrana będzie jednak przypadkiem, a dużo częściej się na tym traci. Jednak chęć odbicia się jest coraz większe i co za tym idzie gra się coraz więcej. Dlatego traci się coraz więcej pieniędzy. Na takim uzależnieniu cierpi jednak cała rodzina podobnie jak w przypadku alkoholizmu. Aby rozpoznać patologiczny hazard trzeba sprawdzić czy występują takie symptomy jak:

- przynajmniej dwa epizody w ciągu roku, gdy hazard mimo braku zysków jest kontynuowany

- ciągle chce się dalej grać, nie można się opanować, gra nas ciągnie

- wyobrażenia dotyczące gry pochłaniają całą osobę i jej towarzyszą.

Do czego prowadzi uzależnienie od hazardu?

Leczenie takiego uzależnienia powinno być prowadzone podobnie jak inne uzależnienia. Najważniejsze, by osoba uzależniona zauważyła, że jest chora. Jeśli się to nie uda nie można liczyć na efekty. Nawet najmniejsze wygrane będą dalej motywować do gry. W momencie, gdy się przegrywa pojawia się chęć odegrania i pokonania pojawiających się strat. Przegrana staje się tak naprawdę nowym pretekstem do tego, by dalej grać. Hazardzista uzależniony, nałogowy będzie również grał dalej i zaciągał w tym celu długi, to dalej prowadzi do zniszczenia rodziny. Takie osoby nie chcą uznać swojego problemu a leczenie nie przyniesie skutków, dopóki tego nie zrozumieją. Uzależnienie musi być leczone, by udało się wyrwać osobę chorą ze złudzeń, które go trzymają. Dalej będzie u nich wyczuwalna więź emocjonalna, pewna nuta niepewności. Dlatego nie będą bierni. Uzależnione osoby są również niedojrzałe i będą liczyć na to, że ich gra w końcu przyniesie odpowiednie efekty. Trzeba więc zdecydować się na leczenie, które prowadzone będzie w odpowiednim ośrodku. Tam leczenie będzie przynosiło efekty.Marcin Kryniecki

Terapeuta, sam doświadczył czym jest uzależnienie od hazardu. Obecnie pomaga innym kontrolować nałóg i rozpocząć nowe życie.